0850 532 48 00|info@fullnet.com.tr

Fiber internet nedir?

Ana Sayfa/internet/Fiber internet nedir?

Fiber internet

fiber-kablolu-kablosuz-fiber-internetFiber optik İnternet, fiber optik kablolar aracılığıyla verileri tamamen veya kısmen aktaran bir İnternet bağlantısıdır. “Fiber” ifadesi daha büyük koruyucu kablonun içindeki ince cam teller anlamına gelir. “Optik” aktarılan veri türünü ifade eder, ışık sinyalleri anlamına gelir. Fiber optik internet genişbantın geleceğidir. Bugün mevcut olan en yüksek hızlara ulaşmak için fiber optik teknolojisini kullanılır.

Fiber İnternet Altyapı Türleri

FTTC Fiber internet

Fiber hattın mahalleye çekilmesi ve bu hattın Vdsl telefon kablosu yada UTP Ethernet kablosu dağıtılmasına FTTC (Fiber to the cabinet – Kabine kadar fiber) denir. Genel olarak dağıtımı kolay ve ucuzdur. Sokakta bulunan binaların telefon hatlarının toplandığı kabinin üzerine eklenen xDSL modülü ile hızlı çözüm üretilir. VDSL 2 ile maksimum 100 Megabit indirme hızına ulaşılır.

FTTB Fiber internet

Erişim şebekesinde eve kadar ve/veya binaya kadar F/O kabloların kullanıldığı yeni nesil erişim şebekesi mimarilerine denir. Fiberin bulunduğunuz binaya çekilmesi ve buradan genellikle eve kadar UTP kablo çekilmesine FTTB ( Fiber to the Build – Binaya kadar fiber) denir. Mahalledeki kabine uzaksa yada binada bulunan abone sayısı yüksekse bu yöntem uygulanır. Apartmanın altına Fiber Router konur ve bu cihaza apartmanın ortak elektrik hattından elektrik devresi çekilir. Buradan gelen UTP kablosu modemin WAN kısmına bağlanır. Apartmana VDSL modülü konulduysa telefon hattı üzerinden iletişim varsa maksimum 100 Megabit , UTP modülü konduysa 1000 Megabit hıza ulaşılabilir.

fiber-kablo-katmanlari

FTTX Fiber internet

FTTx Nedir ? Fiber to the x Alt yapının fiber optik kablodan oluştuğu teknoloji; dünyada FTTx olarak anılır. Fiber kablo mahalle(saha kutusu), bina veya ev içine kadar çekilir, geri kalan bölüm bakır (UTP,FTP,STP…) kablo ile iletilir ve buna göre de FTTB, FTTC, FTTH, FTTK, FTTN gibi isimler alır. FTTx, şu an hız ve kalite olarak en gelişmiş teknolojidir, bunun nedeni ise (istenirse) 10 Gbit/sn stabil hızlarda çalışabilmesi ve sinyal olarak ışık kullandığı için manyetik gürültü ve parazitten etkilenmemesidir. Ftt teknolojileri ile ilgili kısaltmalar.

  • Fiber to the building
  • Fiber to the cabin
  • Fiber to the home
  • Fiber to the x – Kısacası sonune ne isterseniz koyabilirsiniz binaya , eve , kabine, fabrikaya vs .

Kablolu Fiber İnternet Kablosuz Fiber İnternet

fiber-internetKablosuz fiber ile kablolu fiber internet hangisi daha iyi akıllara en fazla gelen sorulardan biridir. Bu noktada mahallenize, apartmana veya bulunduğunuz daireye fiber her türlü kablo ile gelir. Daha sonra bağlantınız yapıldıktan sonra kablolu fiber internetinizi siz kablosuz fiber olarak olarak kullanabilir veya dağıtabilirsiniz.

Fiber İnternet Fiyatları

Fiber internet fiyatları firmadan firmaya farklılık göstermektedir. Bulunduğunuz lokasyonda altyapı durumuna göre fiber internetin kalitesi ve fiyatı değişmektedir. Örneğin Muğla fiber internet altyapısı ile Fethiye fiber internet altyapısı birbirinden farklılık göstermektedir. Genellikle büyükşehirlerde İzmir, Antalya fiber internet altyapısı daha gelişmiş ve iyi olmaktadır. Fiber internet fiyatlarını burdan detaylı olarak araştırabilirsiniz.

2020-06-05T20:20:10+03:00
Go to Top