ADSL İnternet

Adsl İnternet Nedir?

ADSL’in açılımı ingilizce (Asymmetric Digital Subscriber Line) kelimelerinin kısaltmasıdır. Türkçe Asimetrik Sayısal Abone Hattı anlamına gelir. DSL olarakta adlandırılmaktadır. Günümüzde fiber ve metro ile birlikte internet bağlantısı için en çok kullanılan bağlantı tekniğidir. ADSL internet bağlantısı, standart bakır telefon kabloları vasıtasıyla sağlanır. Bir dağıtıcı, tek bir telefon bağlantısı ile hem ADSL hattına hem de gelen çağrılara izin verebilir.

adsl-internet-nedirHer yerde altyapısının olması fiber ve hiper internete göre ucuz olması nedeniyle en çok kullanılan internet sistemidir. ADSL teknolojisinin Maximum Download (İndirme) hızı 25 Mbit/s ve Upload (Yükleme) hızı 3.5 Mbit/s dir. Ancak bu hızları alabilmek için ADSL2+M modeme ve telefon santraline yakın olmanız gerekir. Günümüzde servis sağlayıcılarının paketleri 16 Mbps paketleri vermektedir bunun sebebi Bakır teller vasıtasıyla veri gönderdiği için mesafe uzadıkça hızda yavaşlamalar oluyor. Eğer santralden çok çok uzaktaysanız ve 16 Mbps’lik bir paket kullanıyorsanız santrale yakın olmadığınız için hız kaybı oluşabilir.

 

ADSL Maksimum Download[indirme] Upload[yükleme] hızları

 

  • ADSL : Maximum Download (İndirme) hızı 12 Mbit/s ve Upload (Yükleme) hızı 1.3 Mbit/s
  • ADSL2 : Maximum Download (İndirme) hızı 12 Mbit/s ve Upload (Yükleme) hızı 3.5 Mbit/s
  • ADSL2+ : Maximum Download (İndirme) hızı 24 Mbit/s ve Upload (Yükleme) hızı 1.0 Mbit/s
  • ADSL2+M : Maximum Download (İndirme) hızı 25 Mbit/s ve Upload (Yükleme) hızı 3.5 Mbit/s

ADSL İnteret hızınızdan memnun değilseniz ve değiştirmeyi düşünüyorsanız ADSL internet paketlerimizi inceleyebilirisiniz.