Marka tescil süreci nasıl başlar ?

Tescil için Türk Patent Enstitüsüne başvuruyla süreç başlar. Süreç ; başvuru, Enstitünün başvuruyu şeklen incelemesi, benzerlik araştırması, onay, üçüncü şahısların itiraz ve görüşlerine karşı markanın üç ay yayına çıkartılması, yayın sürecinde herhangi bir itiraz ve karşı görüş gelmemesi halinde tescile karar verilmesi süreçlerini kapsar. Bu sürecin sonunda markanın kabul harcı olan tescil ücretinin zamanında ödenmesiyle süreç son bulur . Markanızın tescil edilmesiyle resmi sahip olursunuz. 556 sayılı KHK´da geçen korunmaya yönelik hükümler lehinize işler. Tescille markanızın aynısının veya benzerinin bir başkasının kullanmasını engelleyebilir, kiraya verebilir, satabilir ve bölebilirsiniz. Bu fillere olanak marka tescili ile sağlanır.

Marka tescili nedir ?

Marka, işletmenizin mal ve hizmetlerini diğer işletmelerin mal ve hizmetlerinden ayıran işaretlerdir. Marka tescili nedir sorusunun cevabı ise kullandığınız ve kullanacağınız markanızın devlet eliyle koruma altına alınarak adınıza Türk Patent Enstitüsü´nde tescil edilmesidir. Yani marka tescili nedir sorusuna verilecek en kısa cevap “resmi sahipliktir” olacaktır. Türk Patent Enstitüsünde başvuru şahıs üzerine(gerçek kişi) olacağı gibi tüzel kişilik üzerine de olabilir. Ve yine marka tescili bir kişiliğin olabileceği gibi birden çok kişiliğin üzerine olabilir. Marka tescili için en önemli husus ise tescile uygun marka belirlemektir.

En Doğru Marka Tescili Nasıl Yapılır?

Bir ticari ünvanın marka olarak tescillenmesi için gereken işaretler, logolar, isimler bir sürü kontrolden geçtikten sonra ticari bir unvan olmaya hak kazanmakta ve bu ismin sahiplerine birçok konuda koruma sağlayabilmektedir. Tescil işlemi yapılırken izlenmesi gereken bir dizi prosedür vardır. Marka tescili nasıl yapılır sorusunun cevabını en açık şekliyle sizler için hazırladığımız yazımızda bulabilirsiniz. Marka tescili için Türk Patent Enstitüsüne bireysel ya da sizin tarafınızdan atanacak vekiller tarafından başvuru yapılabilir. Yabancı uyruklu vatandaşlar için ise başvurular sadece vekiller aracılığı ile gerçekleştirilebilmektedir.

Marka Tescil Belgesi Nedir? Marka tescil fethiye

Tescillenmiş markanızla ilgili tüm kullanım hakları tüm Türkiye´de sadece size aittir ve başka hiçbir firma tarafından da kullanılamaz. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınız takdirde maddi manevi zararın karşılanması için tazminat davası açabilirsiniz. Tüm bu haklara sahip olabilmek için öncelikli olarak Marka Tescil Belgesine sahip olmanız gerekir. Marka tescil fethiye‘de fullnet tarafından yapılmaktadır.

Marka Tescil Belgesi Alınırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir ?

Marka tescil belgesi alınırken başvuru yapmadan önce yapılması gereken ilk ve önemli aşama ön araştırmadır. Ticari ünvanınızın hangi sınıflarda tescile uygun olduğunu ve bu sınıfların marka başvurusuna müsait olup olmadığını öğrenmek için hiçbir ücret talebinde bulunmadan deneyimli ekibimiz sizler için 360 ° marka analizi yapsınlar. Bu analiz olumlu olarak sonuçlanırsa başvurularınızı Türk Patent Enstitüsü´ne yapabilirsiniz. Marka tescil belgesi almak için başvururken;

Marka sahibine ve adresine ait bilgiler;

  • tüzel kişilik ise, tam ticari unvanı, açık adresi – gerçek kişi ise, isim ve soyisim,
  • doğum yeri
  • doğum tarihi
  • açık adresi
  • Marka örneği ( yazı karakteri ve logosu eğer ve bunların kullanılacağı etiket vs.
  • Özel vekâletname (Noter onayına gerek yoktur sadece vekâletnamedeki ve faaliyet raporundaki ünvan aynı olmalıdır.) gerekir.

Markanız başvurunuzu yaptığınız tarih ve saatten itibaren korunmaya başlayacaktır. Fakat tescil işlemleri ortalama olarak 12 ay gibi bir sürede tamamlanmaktadır. Bu sürecin ilk 5 ayında şekli şartları ve tescil edilebilirlik kriterleri açısından değerlendirilir. Bu aşamada markanız kabul edilebilir ya da tamamen reddedilebilir. Kabul edildikten sonra 3. Kişilerin de onayına sunulmak üzere 3 aylık bir ilan süresi söz konusudur. Bu süreçte de herhangi bir itiraz gelmediği takdirde TPE bu durumu ticari ünvan sahibi ya da vekiline bildirir ve enstitü tarafından talep edilen eksikliklerin tamamlanmasının ardından ortalama iki ay içerisinde Marka Tescil Belgesi ilgili kişiye gönderilir.